poniedziałek, 26 lutego, 2024

Słowo “szmaragd” pochodzi od greckiego smaragdos oznaczającego zielony kamień. To klejnot, który wyróżnia się właśnie swoją intensywną barwą, która przyciąga wzrok i hipnotyzuje. W istocie szmaragd jest odmianą berylu – minerału, który należy do grupy krzemianów. Od wieków zachwycali się nim władcy i twórcy mody. Biżuterię ze szmaragdami warto posiadać również w swojej kolekcji.

Hipnotyzujące klejnoty monarchów, gwiazd i luksusowych projektantów

Szmaragdy od wieków należały do najbardziej pożądanych kamieni. Kolekcjonował je już Juliusz Cezar. Były wizytówką carskiej rodziny Romanowów. Obecnie są chętnie wybierane przez hollywoodzkie gwiazdy i znajdują się w ofercie największych domów mody, takich jak Chanel, Bulgari czy Boucheron. Tajemnicza, a jednocześnie energiczna barwa sprawia, że klejnoty te zdają się być pełne magii. To jedne z najbardziej eleganckich minerałów. Wyróżniają się i doskonale podkreślą piękno każdej kobiety. Pasują na najbardziej uroczyste okazje – jak wielkie wyjście, zaręczyny, bal czy rocznica ślubu. Niewielkie szmaragdy sprawdzą się również w pierścionkach zaręczynowych ze szmaragdem, kolczykach czy wisiorkach noszonych na co dzień.

szmaragd - zielony kamień
Na co zwracać uwagę kupując szmaragdy? Od czego zależy cena szmaragdów?

Oprócz wielkości kamienia cena szmaragdu zależy także od innych czynników, na które powinniśmy zwracać uwagę przy zakupie. Pierwszą z nich jest barwa – najbardziej kosztowne są szmaragdy w intensywnym, ciemnozielonym kolorze, który jest wynikiem wysokiej zawartości tlenku chromu. Takie szmaragdy potrafią w wielu przypadkach osiągać ceny znacznie wyższe niż diamenty. Wartość kamienia mogą jednak znacznie obniżać wszelkiego rodzaju skazy i inkluzje, czyli zanieczyszczenia i zmętnienia. Przed zakupem warto dokładnie obejrzeć kamień i upewnić się, że jest od nich wolny (choć niektóre inkluzje prezentują się bardzo ciekawie pod względem wizualnym).

Podobnie jak w przypadku diamentów, szmaragdy się szlifuje. Szlif decyduje o ostatecznej urodzie kamienia i również ma wpływ na jego końcową cenę. W przypadku szmaragdów najbardziej ceniony jest specjalny tzw. szlif szmaragdowy – schodkowy, składający się fasetki i fasetek pobocznych, schodzących schodkowo. Ostatnim aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest miejsce pochodzenia szmaragdu – pewne źródło gwarantuje autentyczność i etyczny sposób wydobycia. Bardzo cenione są szmaragdy pochodzące z kopalni w Kolumbii.

 

bizuteria ze szmaragdem