wtorek, 17 września, 2024

Na aukcji w Christie’s sprzedano 269 sztuk biżuterii po słynnej aktorce Elizabeth Taylor zmarłej w marcu ubiegłego roku. Aukcja miała miejsce w Nowym Jorku, w domu aukcyjnym Christie’s w dniach 14-15 grudnia 2011 r. Kolekcję wstępnie wycenioną na ok. 30 mln USD sprzedano za kwotę kilkukrotnie większą. Ozdobą sprzedawanej kolekcji była słynna i unikatowa perła „La Peregrina”, za którą uzyskano 11,8 mln USD, co stanowi nowy światowy rekord sprzedanej na aukcji ozdoby z perłą.

Licytacja kolekcji biżuterii i ubrań Elizabeth Taylor, odbywająca się stacjonarnie w domu aukcyjnym i Internecie, przyniosła w sumie 117 mln USD. Na cztery miesiące przed aukcją dom aukcyjny zorganizował objazdowy pokaz kolekcji w Dubaju, Genewie, Hongkongu, Londynie, Los Angeles, Moskwie i Paryżu, który obejrzało 25 tys. osób. Nieprawdopodobne zainteresowanie aukcją oraz uzyskiwane rekordowych cen sprzedaży tłumaczył Marc Porter, prezes amerykańskiego oddziału Christie’s: „To nie tylko historia 50 lat mody, ale bardzo osobista kolekcja, której każdy drobiazg odzwierciedla charakterystyczny styl Elizabeth Taylor. Dlatego też sprzedana biżuteria osiągnęła astronomiczne ceny. Jeden z naszyjników sprzedano za prawie 9 mln USD, choć przed aukcją spodziewano się ceny pół miliona dolarów”. E. Taylor zawsze wybierała biżuterię z równą ekstrawagancją jak mężczyzn. Uwielbiała i posiadała najwspanialsze klejnoty najlepszych jubilerów – Cartiera, Choparda, Harrego Winstona, Vaan Cleef & Arpels i in. W Chriestie’s na zwano te kolekcję „Klejnotami koronnymi Hollywood”. Biżuterię miała zawsze pod ręką w willi w Bell Air w Kalifornii. Na co dzień nosiła pierścionek z 33-karatowym diamentem, a gdy na głowie miała lokówki z jej uszu zwisały kolczyki L. Rosenthala z kamieniami w „kolorach jej oczu” – zielonym, niebieskim i fioletowym.

Elizabeth Taylor Auction

La Peregrina – perła o kształcie kropli, wielkości gołębiego jajka i masie
223,8 grany (ok. 11,2 g). Historia tej perły jest niezwykle bogata. Została znalezionaw wodach Zatoki Panamskiej, a indiański niewolnik, który ją znalazłi oddał w ręce konkwistadora imieniem Balboa, otrzymał wolność. Balboapodarował perłę królowi hiszpańskiemu Ferdynandowi V, tak więc od 1523 r.La Peregrina stała się ozdobą klejnotów koronnych skarbca ośmiu władcówhiszpańskich. Stale dziedziczona lub przekazywana z pokolenia na pokoleniestała się znana i sławna. W 1578 r. perłę zbadał i opisał hiszpański historyk Garcilaso de la Vega z Sewilli, hiszpański historyk, który określił wartość perły na ówczesne 14 400 złotych dukatów (ok. 250 tys. USD). W XVII w. tematem swojego dzieła zrobił ją słynny hiszpański malarz epoki baroku Diego Velázquez, nadworny malarz króla Filipa IV. W okresie późniejszym La Peregrina również często zmieniała właścicieli. W 1813 r. Józef Bonaparte, brat Napoleona podarował ją swojej szwagierce Hortensji de Beauharnais, żonie Luisa. Po śmierci Luisa Hortensja osiedliła się w Szwajcarii, gdzie zmarła w 1837 r. Perłę odziedziczył jej syn, książę Luis Napoleon, późniejszy Napoleon III. Po ucieczce z Francji Napoleon III przebywał m.in. w Wielkiej Brytanii, gdzie w związku z trudnościami finansowymi sprzedał La Peregrinę J. Hamiltonowi 1. księciu Abercorn. Perła pozostawała w rodzinie Hamiltonów do 1969 r., kiedy to przez galerię Parke’a-Berneta w Nowym Jorku została sprzedana aktorowi R. Burtonowi za znikomą sumę 37 tys. USD, który podarował ją E. Taylor na Walentynki.

La Peregrina
Legendarna XVI-wieczna perła osadzona w kolii wyceniona przez dom aukcyjny Christie’s na 2-3 mln USD, w ciągu niespełna pięciu minut zebrała dwadzieścia ofert, a gdy cena wywoławcza osiągnęła niemal sześciokrotne przebicie, na sali wybuchł aplauz. Ostatecznie anonimowy kolekcjoner zapłacił za klejnot 11,84 mln USD, co jest światowym rekordem, jeśli chodzi o cenę zapłaconą za biżuterię z perłą, a także najwyższą kwotą zapłaconą podczas aukcji biżuterii E. Taylor. Za taką kwotę nowy nabywca kupił nie tylko perłę, ale również jej bogatą historię…

Biżuteria Elizabeth Taylor

„Trzy prawdziwe miłości”
Elizabeth Taylor, znana z zamiłowania do luksusu i drogocennych klejnotów, mawiała: „W życiu miałam trzy prawdziwe miłości: dwóch mężów – Mike’a Todda i Richarda Burtona oraz biżuterię”.
Diamentowa tiara od Mike’a Todda, którą aktorka założyła na rozdanie Oscarów w 1957 r. (wyprodukowany przez męża film zdobył statuetkę). Choć cenę tiary szacowano między 60-80 tys. USD, została kupiona za ponad 4 mln USD. Podobnie broszka Bvlgari ze szmaragdem i brylantami, która miała osiągnąć cenę 700 tys. USD, po długiej licytacji została sprzedana za 6,5 mln USD.
Za 33-karatowy diamentowy pierścionek, który R. Burton zakupił na aukcji w 1968 r.za kwotę 305 tys. USD, zapłacono blisko 9 mln USD.

Biżuteria Elizabeth Taylor 3

Świątynia Tadż Mahal w prezencie
Dużym powodzeniem na aukcji cieszył się, pochodzący ze świątyni Tadż Mahal, XVII-wieczny naszyjnik z diamentem o kształcie serca, otoczony rubinami i osadzony w oprawie z żółtego złota. R. Burton kupując klejnot na 40. urodziny żony stwierdził, że „z chęcią podarowałbym żonie świątynię Tadż Mahal, gdyby nie wysokie koszty transportu”. Naszyjnik, którego wartość szacowano na 300-500 tys. USD sprzedano ostatecznie za 8,8 mln USD.

Elizabeth Rosemond Taylor (1932-2011) – hollywoodzka aktorka urodzona w Wielkiej Brytanii, zagrała w kilkudziesięciu filmach fabularnych i wielu serialach, zdobyła trzy Oskary. Zadebiutowała w 1942 r. w wieku 10 lat, a nakręcony rok później kultowy Lassie wróć przyniósł jej prawdziwą popularność. Pierwszą wielką rolę otrzymała w melodramacie Miejsce pod słońcem. Szczytowy okres jej kariery przypadł na koniec lat 50., kiedy to w za udział w trzech kolejnych filmach otrzymała nominacje do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej, a w 1960 r. za Butterfield 8 statuetkę Oskara. Jej najwybitniejszą kreacją była rola Marty w filmie Kto się boi Virginii Woolf?, a najsłynniejszą rolą była tytułowa Kleopatra z filmu J. Mankiewicza z 1963 r. Aktorka była mężatką ośmiokrotnie, w tym dwukrotnie z Richardem Burtonem, raz owdowiała (jej mąż Michael Todd zginął w katastrofie lotniczej), zaś pozostałe małżeństwa zakończyły się rozwodem.