niedziela, 13 października, 2024

Współczesna definicja produktów luksusowych odbiega od tej sprzed lat, podobnie jak zmieniły się oczekiwania i świadomość potrzeb klientów.
Co sprawia, że produkt jest odbierany jako luksusowy i jakie wnioski na przyszłość powinni z tego wyciągnąć zarówno producenci jak i odbiorcy dóbr luksusowych?

Definicja luksusu

       Mające swoją siedzibę w Szwajcarii i skupiające ponad 30 000 praktyków zajmujących się produkcją, sprzedażą i badaniem gustów konsumentów zainteresowanych dobrami luksusowymi Stowarzyszenie Luksusu (luxurysociety.com) stwierdza, że definicja luksusu znacząco zmieniła się w ostatnich latach. Jednym z ważniejszym wniosków, zaproponowanych przez tę organizację, jest założenie, że luksus przestał już być przywilejem garstki nielicznych wybrańców – konsumentów dysponujących najbardziej zasobnymi portfelami. Założyciele tej organizacji zwracają uwagę, że luksus w dzisiejszym wydaniu może być zarówno konserwatywny, jak i współczesny, ekstrawagancki i minimalistyczny, skierowany wyłącznie do elit, jak i ogólnodostępny. Nie jest zarezerwowany dla żadnej płci, grupy społecznej czy kraju pochodzenia.

Lokalna marka luksusowa

       Również klienci w Polsce mogą z łatwością dostrzec, że rynek dóbr z wyższej półki (co warto podkreślić nie tylko biżuterii) znacząco się rozwinął, oferując szeroki zakres produktów i usług, a konkurencja istotnie wpłynęła na kształt ostatecznej oferty.

       Jedną z ważniejszych zmian definicyjnych produktów luksusowych jest rosnąca rola lokalnej marki luksusowej. Tym, co zyskuje na znaczeniu jest lokalna kultura, estetyka i pochodzenie wyrobu. Gusta klientów stają się bardziej zróżnicowane, a co za tym idzie, na znaczeniu mogą zyskiwać mniejsze firmy – potrafiące lepiej zrozumieć i odpowiedzieć na potrzeby poszukujących wyjątkowych przedmiotów amatorów piękna z wyższej półki. 

       Tym co wydaje się nieprzerwanie motywować przy zakupie produktów luksusowych jest chęć wyróżnienia się i bycia wyjątkowym na tle innych ludzi. Pozornie może się wydawać, że w lepszej sytuacji są tutaj osoby dysponujące największym budżetem, które z łatwością mogą zdecydować się na zakup najdroższego modelu samochodu czy pierścionka z kamieniem o wartości mieszkania. Z pomocą przychodzi jednak coraz szersza oferta wytwórców umożliwiających daleko idącą personalizację swoich produktów, czasami wręcz projektowanie od podstaw.

Produkt spersonalizowany

       Tak dzieje się w przypadku biżuterii, gdzie niektóre marki pozwalają klientowi nie tylko na wybór rodzaju kamienia, masy i szlifu diamentu, ale również dają możliwość zaprojektowania oprawy pierścionka i konsultowania jego ostatecznego wyglądu z doświadczonymi konsultantami – ekspertami w dziedzinie projektowania biżuterii.

       Wielu klientów coraz częściej decyduje się na takie, stworzone na indywidualne zamówienie wyroby jubilerskie, i potrafi oprzeć się możliwości natychmiastowego odbioru biżuterii, wiedząc, że kilka dni rozmów i energia zainwestowana w projekt doprowadzi do stworzenia czegoś, czego nie będzie miała żadna inna osoba. Obserwując luksusowe marki, zarówno te europejskie jak i działające w Stanach Zjednoczonych, dostarczające klientom wyjątkowe samochody, ubrania, dodatki oraz biżuterię, można przewidywać, że dążenie do personalizowania produktów zdefiniuje kształt oferty producentów dóbr luksusowych w najbliższych latach.

ilust-art2

Biżuteria Lisiewski Group

Przyszłość należy do innowatorów

       Podsumowując, luksus przestaje mieć metkę dużej korporacji lub producenta o zasięgu kontynentalnym. Bardziej partnerskie podejście do klienta, który może wziąć aktywny udział w procesie projektowania biżuterii, wybrać odpowiedni kamień, często negocjując cenę, będzie wyznaczać standardy kształtu oferty na rynku wyrobów jubilerskich.
Coraz ważniejsza stawać się będzie tym samym się możliwość spersonalizowania produktu i nadania mu bardziej wyjątkowego charakteru.

       Autorzy brytyjskiego raportu oceniającego szanse i wyzwania rynku jubilerskiego (The UK Jewellery Market Opportunity Report) zwracają uwagę, że rozpoczyna się okres, który można nazwać złotą erą innowatorów i jakości. Ponieważ wkład klienta w projekt i wybór najwyższej klasy materiałów będą kluczowymi czynnikami wpływającymi na zakup, produkty luksusowe dodatkowo zyskają na znaczeniu w kontekście inwestycyjnym (a nie tylko estetycznym).

       Jeśli wziąć pod uwagę prognozowaną siłę nabywczą dorastającego obecnie pokolenia Y, przytaczane trendy i prognozy powinny utwierdzić wszystkich, a zwłaszcza klientów dóbr luksusowych, że ich potrzeby poszukiwania wyjątkowych i niepowtarzalnych produktów muszą być potraktowane z należytą uwagą. Z perspektywy producentów, wyznaczany przez nieliczne firmy standard oferowania produktów tworzonych od podstaw, wspólnie z klientem, stawać się będzie obowiązkiem, umożliwiającym nie tylko konkurowanie w branży, ale również pozostanie na rynku.

Michał Chmiel