niedziela, 25 lutego, 2024

Złoto jest chyba jednym z metali, który nigdy nie straci na popularności. Przez wieki ten niesamowity metal szlachetny miał nieodpartą moc nad człowiekiem.

Każdego roku projektanci i producenci biżuterii wyznaczają trendy w modzie na złotą biżuterię, uwzględniając takie czy inne odcienie tego metalu szlachetnego. Ale złoto to nie tylko moda, to przede wszystkim symbol piękna i harmonii. Warto zatem dowiedzieć się więcej o podstawowej skali oceny wartości tego kruszcu, a więc poznać tzw. próby złota.

Jaka próba złota jest najlepsza w biżuterii?

Złoto jest jedynym metalem, który w swojej najczystszej postaci jest jasnożółty. Jest to miękki, plastyczny, ciągliwy i ciągliwy metal. Za jedną z najcenniejszych cech złota uważa się jego odporność chemiczną. Dlatego właśnie złoto jest najszlachetniejszym z metali szlachetnych. Również kształt i struktura cząsteczek złota są unikalne: mogą być płytkowe, okrągłe i igiełkowe.

Ze względu na swoje piękno i plastyczność, złoto jest jednym z podstawowych materiałów używanych w przemyśle jubilerskim. Czyste złoto w jubilerstwie jest używane jako podstawa do stopów szlachetnych i do złocenia. Po dodaniu różnych metali, złoto zmienia swój odcień z czerwonego na biały. Dzięki temu jubilerzy mogą tworzyć biżuterię, która podkreśla osobowość użytkownika i uwydatnia delikatność kamienia szlachetnego.

Dlaczego jubilerzy nie używają czystego złota?

Dodawanie różnych metali do czystego złota jest konieczne dla uzyskania wytrzymałości i trwałości gotowej biżuterii. Ponadto, metale dodane do złota określają odcień stopu, jego zdolność do odbijania światła i inne cechy.

Stopy złota a próby złota

W Polsce ilość złota w stopach złota jest kontrolowana przez państwo. Metale, które są zawarte w stopach złota to srebro, miedź, pallad, platyna, kadm i cynk. Właściwości złota zależą od rodzaju metalu i jego proporcji w stopie.

Próby złota – która jest najlepsza w biżuterii ?

Ilość czystego złota w stopie może być określona przez standard złota wygrawerowany na przedmiocie. Stosowany jest metryczny standard złota: jego wartość wskazuje liczbę gramów czystego metalu szlachetnego w jednym kilogramie stopu. Oto czym się różnią poszczególne próby złota:

  • Próba 960 zawiera do 96,3% czystego złota. Jest to najpopularniejsza próba złota. Stop ten zawiera srebro i miedź jako składniki stopowe. Jest bardzo odporny na wpływy środowiska, dobrze utrzymuje połysk, ale jest bardzo elastyczny. Złoto 960 ma bogaty, jasnożółty odcień. Wykorzystywana jest głównie do wyrobu obrączek ślubnych i wisiorków.
  • Próba 750 to drugi najpopularniejszy stop złota. Zawiera do 75,5% metalu szlachetnego, a pozostałe składniki to srebro, platyna, pallad, nikiel, miedź. Stop ten jest mocny i mocno wypolerowany, dzięki czemu produkty wykonane z 18-karatowego złota są trwałe i pięknie błyszczą.
  • Próba 585 jest najpopularniejszym stopem w produkcji biżuterii. Zawiera do 59% czystego złota i zawiera proporcje srebra, palladu, niklu, miedzi, cynku. Złoto o wartości próby 585 jest dość twarde i trwałe, praktycznie nie matowieje. Gama odcieni jest szeroka – od bieli, czerwieni i żółci po zieleń w różnych odcieniach, w zależności od proporcji dodanych metali.
  • Próba 500 i 375 praktycznie nie są wykorzystywane w produkcji biżuterii. Próba 375 jest powszechnie określana jako zawierająca złoto, stop srebra i miedzi. Takie złoto dość szybko matowieje, co znacznie ogranicza jego zastosowanie.

Pomimo dużej palety możliwych odcieni złota, nadal najbardziej popularne są żółte, czerwone i białe złoto.