czwartek, 23 maja, 2024

Styl – jego cechą charakterystyczną jest ciągła zmiana.Wprowadzanie nowych elementów, powracanie do poprzednich epok i niebanalne połączenia różnorodnych stylów gwarantują bycie zauważonym. Z biegiem lat style zmieniają się, przeplatają, czerpią z siebie nawzajem, ten proces jest nieunikniony.
        Moda to naśladowanie, nawiązanie do środowiska, odzwierciedlenie stylu życia, nawiązywanie do kultury. Coraz więcej we współczesnej modzie jest odtwarzania i łączenia różnych, dotąd niezwiązanych elementów na nowo. Twórcza interpretacja poprzednich stylów, wyciąganie elementów charakterystycznych i włączanie ich w nowy, współczesny styl to przepis na wyróżnienie się, a zarazem bycie wiernym klasyce. Aby stylizacja była pełna i spójna, każdy jej element musi być dopracowany. Styl to przecież nie tylko odzież, ale buty, dodatki, uczesanie, makijaż i biżuteria.

Jak z tamtej epoki
        Vintage pojawił się po raz pierwszy w XIX wieku – to styl w modzie, dzięki któremu biżuteria czy ubrania, nawet te noszone przez naszych rodziców, a także dziadków, przeżywają drugą młodość. Styl ten nawiązuje do poprzednich dekad, czerpie z bogactwa wzorów i kolorów. Osoby, które noszą biżuterię w stylu Vintage nie boją się podkreślać swej indywidualności, nie stronią od awangardowych zestawień, wyróżniają się i niejednokrotnie szokują. Styl Vintage pozwala na mieszanie i inspirację tym, co pozornie przeminęło. Wyciąganie z przeszłych stylów ich najlepszych elementów, wzorów, będących symbolami pewnych epok przedłuża ich życie, i jak tradycję przekazuje dalszym pokoleniom. Styl ten nie ogranicza się do czerpania tylko z jednej epoki. Dzięki temu szansę na nowe życie i przetrwanie mają ikony mody z każdej epoki. Istotna cechą tego stylu jest to, że kreacje te mają mieć co najmniej 20 lat.

Sienna Miller na festiwalu w WenecjiBiżuteria w modzie
        Dziś twórcy biżuterii korzystają
z bogatego źródła inspiracji, jakim jest przeszłość. Barokowe, piękne, bogato i kolorowo zdobione pierścionki, koło których nie da się przejść obojętnie. Przepych biżuterii podkreślany wielkimi rozmiarami i kolorowymi kamieniami. Moda lat 50-tych kojarzona z kreacjami Marylin Monroe czy Audrey Hepburn, na przykład krótkimi naszyjnikami z pereł czy też klasyczną biżuterią z diamentami. Kobieta w takiej biżuterii jest wyrafinowana, subtelna i piękna. Niezaprzeczalnie inspiracją dla stylu Vintage jest w dużej mierze biżuteria z lat 20-tych, którą można było podziwiać w filmie Wielki Gatsby. W modzie panował styl art deco – odważne, symetryczne wzory pierścionków, długie sznury pereł, kolczyki – żyrandole. Efektowne pierścionki i magicznie wyglądające naszyjniki będące synonimem bogactwa przyciągały wzrok i powodowały, że kobieta w takiej biżuterii nie pozostawała niezauważona.

Popularność Vintage
        Klasyczne elementy w połączeniu
z nowoczesnym wykonaniem popularne są wśród gwiazd i celebrytów. Ikonami mody i stylu Vintage są Sienna Miller czy Siostry Olsen. Kilka lat temu można było usłyszeć o słynnych zaręczynach Jenniffer Aniston czy Cathrine Zeta-Jo–nes, kiedy to obie panie zostały posiadaczkami pięknych pierścionków przypominających antyki. Biżuterię w stylu Vintage można było podziwiać podczas wydarzeń medialnych. Najpopularniejszym, najczęściej oglądanym i komentowanym w prasie wydarzeniem, na którym gwiazdy prezentowały piękną biżuterię była Gala rozdania Oskarów. W tym roku na czerwonym dywanie można było podziwiać między innymi takie gwiazdy jak Jennifer Garner, Kristen Stewart, Jennifer Aniston oraz Nicole Kidman, które z dumą pokazywały biżuterię wybraną specjalnie na tę okazję. Biżuteria, która przykuwała wzrok, a także obiektywy fotoreporterów, to między innymi dziewiętnastowieczna bransoleta o owalnym i poduszkowym szlifie diamentów osadzonych w srebrze i złocie, złoty naszyjnik z 91 diamentami oraz diamentowy pierścionek z 1900 roku. W biżuterii styl Vintage jest podkreślany przez powracanie do popularnych, niezapomnianych wzorów. Pierścionek, obrączka – czasem mały subtelny drobiazg – wyglądający niemal  jak reprodukcja wygląda szykownie, dodaje elegancji, a przede wszystkim nadaje niepowtarzalny charakter jego właścicielce. Dzięki takiej biżuterii każda kobieta może poczuć się jak gwiazda filmowa. Niezaprzeczalnie elegancka biżuteria w stylu Vintage to z pewnością zauważalny dodatek do klasycznych kreacji. Podkreśli piękno i klasę każdej noszącej go kobiety.

                                                                         

Michał Chmiel